Postać Sherlocka Holmesa od lat pozostaje wzorem do naśladowania dla niedoszłych detektywów i miłośników zagadek kryminalnych. Zapewne wielu z nich zastanawia się, dlaczego dochodzenia Brytyjczyka zawsze kończyły się sukcesem.
Czy była to zwykła fikcja literacka, wymysł autora, a może nieomylność w wyciąganiu wniosków jest możliwa do osiągnięcia?
Wbrew powszechnemu stwierdzeniu, iż bohater powieści Doyle’a posługiwał się dedukcją, w rzeczywistości podczas jego rozumowania zachodził proces zupełnie odwrotny. Wyjaśnianie tego, co jest już nam wiadome w celu ustalenia ciągu przyczynowo-skutkowego nazywane jest abdukcją. Zagłębiając się w znajomość ludzkiej psychiki, jesteśmy w stanie wykorzystywać wiedzę i doświadczenie do własnych celów. Aby nauczyć się „czytać w myślach”, naszą podróż w zakamarki umysłu musimy rozpocząć od zmiany sposobu patrzenia na świat.
Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem jest obserwacja. Należy zauważać każdy, nawet najmniejszy szczegół – ilość schodów, prowadzących do naszego mieszkania, kolor lakieru do paznokci ekspedientki pracującej w osiedlowym sklepie, znaki mijane na drodze do pracy. Umiejętność ta pozwoli ci nauczyć się obserwować ludzi, m. in. na podstawie gestów i mowy ciała. Po pewnym czasie poznasz ich reakcje oraz zachowania. Dzięki temu będziesz górą, wiedząc co powiedzieć dla osiągnięcia własnych korzyści.
Również w gronie znajomych warto czasem stanąć z boku i przyglądnąć się relacjom pomiędzy poszczególnymi osobami z bliska. Następnym razem, gdy przyjaciel poprosi cię o radę, zapunktujesz, udzielając tej przydatnej.
Bycie czujnym obserwatorem wiąże się z licznymi benefitami. Umiejętność wyciągania właściwych wniosków oraz trafnej oceny sytuacji, w mniejszym lub większym stopniu jest możliwa do opanowania. Niezależnie od rozwinięcia naszego zmysłu percepcyjnego możemy osiągnąć sukces. Wszystko zależy od naszego zaangażowania, sprytu, chęci ćwiczeń, a także, czy na naszym drzewie genealogicznym możemy odnaleźć nazwisko najwybitniejszego detektywa – Sherlocka Holmesa.
Czytanie w myślach to nic innego jak obserwacja mowy ciała i zachowania.